Alvás- étkezés- elhízás kapcsolata
Tudtad, hogy fontos összefüggés van az alvás-evés között? Az alvás megvonással felborul az anyagcsere háztartásunk, mert az alvás és az éhségközpont szabályozása között szoros összefüggés van. Olvass tovább...
Az alvás segít fenntartani az egészséges egyensúlyt azoknál a hormonoknál, amik az éhségért (ghrelin) vagy a telítettségért (leptin) felelősek.
Amikor nem alszik eleget, akkor a ghrelin szint megnő és a leptin szint leesik. Ezért érzi magát ilyenkor éhesebbnek, mint amikor jól kialudta magát. Az éhség hatására túlzott kalória felvétel történik, aminek a következménye lehet az elhízás. Az elhízott emberekre jellemző a magas leptin szint, aminek a hatására kevesebb ghrelin termelődik, így a hipotalamikus éhségközpont receptorai hiperérzékennyé válnak. Tehát még tovább nő az étvágy és az elhízás.
Egészséges biológiai működésünkhöz fontos betartani az alábbi pontokat:
- >reggelizzünk az ébredés utáni 30-90 percben, lehetőleg magas fehérje és rost tartalmú ételeket. Ez a két tápanyag szükséges a telítettségért, „ a délig tartó lendületért”. A reggeli hatására - az evéssel csökken az ébredéskori magas ghrelin szint- felkapcsolódik az anyagcserénk.
- > egy kiegyensúlyozott étkezés 4-5 órára nyomja le a ghrelinszintet, tehát egy nap érdemes 3-4 alkalommal étkezni.
- >együnk lassan, mert a ghrelin-szint csökkenés csak az étkezés kezdete utáni 15- 20 percben jelentkezik.
- > elalvás előtt tilos az evés, mert a tele gyomor miatt csökkent ghrelin szint megakadályozza, hogy az éjszaka során leptint termeljen a szervezet, aminek hiányában így éhesebben és lassabban működő anyagcserével ébredünk - ahogy akkor is, ha nem alszunk eleget, azaz naponta 8 órát.