Bonellrugós matracot venne? Nem érdemes.
A bonell rugós matrac még mindig a keresések élén áll. Érdemes még ilyen matracot venni? Lehetséges, hogy ezen cikk olvasása közben egy-két ember megsértődik, pedig nem az a célunk, hogy magunkra haragítsunk bárkit is. Viszont amit ki kell mondani, azt ki kell mondani. A bonell rugós ágybetétek ideje lejárt.
Régebben mi is foglalkoztunk ilyen matracokkal, azonban most már tiszta szívvel senkinek se tudnánk ajánlani. Hogy miért? Erről szól a következő néhány sor.
Előnyök a bonellrugós ágybetétek esetében
Kezdjük máris az előnyökkel, hogy ez a cikk ne legyen annyira negatív hangvételű. Mert azért a bonellrugós matracnak is van néhány jó tulajdonsága – ha nem is sok.
A bonellrugós matracok alapja a hagyományos rugórendszer, amelyet már évtizedek óta használnak a matracgyártásban. Ezek a rugók kör alakúak és egymással összekapcsolódnak, hogy stabil alapot biztosítsanak a matracnak. A bonellrugós szerkezet rugalmasságot és támogatást nyújt az alvó testének.
Az egyik fő előnyük az árukhoz képest a tartósság. Persze ez függ a rugó vastagságától, de ritkán lehet olyat hallani, hogy valamelyik rugó eltörött. Ennél a résznél nem a rugóval lesz a gond – hiszen acélból van! -, hanem azzal az anyaggal, amit a rugóra tesznek, mert az könnyen elhasználódhat – és valamire bizony szükség van, mert csak rugókon feküdni fene mód kényelmetlen lenne...
Ezek a matracok általában kedvezőbb áron kaphatók, mint például a memóriahab vagy a zsákrugós matracok (táskarugós matracok).
Ezek a matracok jól szellőznek. Mégpedig azért, mert a huzaton belül csak a levegő, illetve a rugók találhatóak benne. Ennél jobban szellőző dolog nincs, viszont ezek csak mérhető eredmények. Valójában szerintem nagyon kevés olyan ember van a földön, aki egy hideghab és egy bonell matrac között érezné a szellőzésbeni különbséget – főleg úgy, hogy a rugók fölött ugyanúgy hab található.
Lehet rajta ugrálni is. Persze csak módjával. Nehezen találnánk olyan embert, aki gyermekkorában ne ugrált volna legalább egyszer az ágyon. A nagyobb rugalmasságú hideghabok azok, amikkel talán még el lehet érni ezt a hatást, de ebben a kategóriába minden bizonnyal verhetetlen a bonellrugós matrac.
Bonell rugós matracok hátrányai
- Legnagyobb hibájuk, hogy nem követik az emberi test formáját. Ha valaki ráül egy ilyen matracra, akkor az egész arra fog lejteni, ahol az illető éppen ül, mivel a matracon belül a rugók össze vannak kapcsolva, ráadásul még egy acélkeret is közre zárja őket (a jobb minőségű példányok esetében biztosan), ezért nem tudják nyújtani a megfelelő alátámasztáshoz szükséges pontrugalmasságot.
- Legtöbbször akkor lehet észre venni ezt a hibát, ha egy kétszemélyes ágyon ketten alszanak - az egyik fél mindig meg fogja érezni, ha a másik megmozdult. Ráadásul itt is lejteni fog a matrac. Ez végül is azt jelenti, hogy a könnyebb súlyú ember a nehezebb súlyú ember felé fog csúszni. Ez pedig nem valami kényelmes – ellenben persze romantikus éppen lehet.
- Emellett a bonellrugós matracok nem rendelkeznek ugyanazzal a pontszerű támogatással, mint a zsebes rugós matracok, ami fontos lehet azoknak, akiknek problémáik vannak a hátukkal vagy az ízületeikkel.
Ha a bonellrugó feletti párnázó anyag jó vastag, akkor nem lesz baj a matraccal formakövetés tekintetében - vagy legalábbis nem olyan nagy. A nagyobb baj akkor következik be, ha az olcsóbbat vesszük meg, ugyanis azon garantáltan kicsi az párnázóréteg vastagsága, és így minden egyes rugó nyomni fog alvás közben. Sajnos általában ilyen matracokat vásárolnak az olcsóbb szálláshelyeken is, így onnan mindenkinek ismerős lehet az érzés.
Érdemes megjegyezni, hogy ha sok jó minőségű réteget és anyagot teszünk a rugók fölé, akkor egy egészen jó alvó felületet kaphatunk. De ez mindennél így van. Ha egy szintén kemény, felületre – például a földre - nagyon sok jó minőségű anyagot helyezünk, akkor akár az is lehet puha. Így pedig a rugóknak vajmi kevés értelme van...
Egyébként nagyos sokan keresnek bonellrugós matracot. Sokak szerint azért jobb, mint a hab mert a rugó nem fog eltörni, így tartósabb lesz a matrac. Persze, ez igaz, de nem a rugókon van a hangsúly ebben a helyzetben, hanem a rugók tetején lévő anyagon, ami hamar tönkremehet. A garancia viszont minden esetben kizárólag a rugóra érvényes és nem a párnázóanyagra, így ha úgy vesszük, nincs is garanciánk.
A bonellrugós matracok általában olcsóbbak – ezért is vásárolják ezeket többen -, azonban az ilyen fajta matracokból is lehet kapni drágábban, akár 100 000 Ft-ot meghaladó árban is. Kár ennyi pénzt kidobni az ablakon, amikor ilyen áron már vehetnénk egy rendes hideghab vagy zsákrugós matracot is...
És végül...
Nem állítjuk azt, hogy nincsen jó bonellrugós matrac, mi csupán csak azt mondjuk, hogy létezik ennél sokkal jobb megoldás is. Az a technológia ugyanis, amivel ezeket a matracokat csinálják egész egyszerűen elavult.
A matracvásárlás legfontosabb pontja mindig a matrac próbája. Érdemes minél többet próbálni, hogy pontosabb képet kapjunk a piacról – akár bonell rugózatú matracokat is.
Tekintsd meg matracainkat online: itt, vagy gyere el Alvásszaküzleteink egyikébe, ahol Alvásszakértőink minden kérdésedre felelni tudnak.
Szinte adja magát, hogy matracot a matracboltból vegyél. Egyrészt mert az alvásszaküzletünkben lehetőséged van többféle matrac kipróbálására, másrészt, mert a Matrackuckó szakértője a súlyod, alvási szokásaid, egészségügyi problémáid és igényeid pontos feltérképezésével segít a számodra ideális matrac megtalálásában. Ráadásul pénz-visszafizetési garanciát is kínálunk, így tényleg kockázat nélkül próbálhatsz. [Persze te döntesz.]