Egy ágyban az ellenséggel - az atkák

Gondoltad, hogy a párodon kívül még többszázezer vendég van ágyadban?
Bár a legtöbb gyártó manapság matracait már atkataszító anyagokkal kezeli, a kezdeti hónapok alatt ezek az anyagok sokat veszítenek erejükből. Egy átlagos ágyban 1,5-2 millió atka is élhet, és a gondolaton kívül, hogy ott vannak, sokkal égetőbb probléma is van velük - nem szobatiszták!
Az atkák ürüléke okozza ugyanis az úgynevezett porallergiás megbetegedések döntő többségét, és tekintve, hogy még a legtisztább otthonokban is több milliós atka populáció lakozhat, felmerül a kérdés, hogy mit lehet ellenük tenni, mivel előzhető meg a porallergia kialakulása – ha még nem késő.
Kik is ezek az apró állatok?

A fő probléma az atkákkal nem jelenlétükből, hanem abból a már említett tényből adódik, hogy nem szobatiszták. Ürülékük okozza ugyanis a porallergia megjelenését, valamint növeli az asztma kialakulásának esélyét. Mivel az atkák akár naponta húszszor is ürít, így kiszámolható, hogy csak ágyunkban naponta 10-20 millió kis atkapiszok is keletkezhet, ami nem csak gusztustalan, de nagyon egészségtelen is!
A fent leírtakból egyenesen következik, hogy kedvenc helyük a hálószoba, mégpedig ágyunk lesz, hiszen itt minden körülmény adott: napunk egyharmadát itt töltjük, így itt hagyjuk el a legtöbb hámsejtünket; testünk kellemes hőmérsékletet, valamint megfelelően nyirkos helyet biztosít a paplan alatt; és végül: sötét van.
Hogyan irtsuk ki az atkákat hálószobánkból?
A válasz sajnos az, hogy sehogyan. Nincs mód az házi atkapopuláció teljes kiirtására, de számuk néhány egyszerű módszerrel könnyedén csökkenthető.
Elsőként az egészséges hálószoba kialakítása jöhet szóba. Sok helyen halljuk, hogy az elektronikai eszközök – főleg tévé, számítógép – nem valók hálószobába, hiszen zavarhatják a teljes kikapcsolódást, ráadásul a képernyőn megtapadó porszemek – és rajtuk a több tízezer kis „deszant-atka” tovább rontja az alvásra gyakorolt hatásukat. Igyekezzünk tehát kerülni a porfogókat, például a könyveket, padlószőnyeget – az ágyak után a csúcs atkatelep!
Ha lehet, kerüljük el a párologtató használatát, illetve ne tegyünk vízzel teli edényt a radiátorra, hiszen ezek csak növelik a páratartalmat, amit az atkák nagyon kedvelnek.
Szellőztessünk, szellőztessünk, szellőztessünk! A friss levegő és a napfény az a két dolog, amit az atkák nagyon nem szeretnek, ezért amikor csak módunk van rá, szellőztessünk.
Az egészséges fekhely
Az egészséges fekhely kialakítás talán sokkal nehezebb feladat. Néhány aranyszabályt követve azonban sokat tehetünk azért, hogy megtizedeljük azt a bizonyos kétmilliós populációt.
A legfontosabb szabály: amennyiben lehetséges, kerüljük a kárpitozott ágyakat! Nemcsak azért fontos, mert sokkal könnyebben kezelhető fekhely alakítható ki, ha az ágy és a matrac két külön részt képez, hanem az atkák kiűzése, távoltartása is könnyebb, hiszen nem biztosítunk nekik akkora életteret, ráadásul jó időben a matrac is kivehető az ágyból és lehet szellőztetni, napoztatni. Tehát, ha atkamentes fekhelyet szeretnénk, akkor mindenképpen kerüljük a kárpitozott anyagokat ágyunkban. A természetesség jegyében legjobb, ha fa alapanyagot választunk!
Még ennél is fontosabb azonban az ágynemű megfelelő tisztítása! Ne csak a huzatot mossuk, hiszen hiába a tiszta ágyneműhuzat, ha belül megmaradnak az atkák. Ezen felül, ha megoldható, tegyük ki napra, mert a napsütés az egyik leghatékonyabb ellensége az atkáknak.
Ugyancsak lényeges a megfelelő párna megválasztása! Nem csak a nyaki csigolyák szempontjából, hanem az atkák szempontjából sem mindegy, hogy milyen párnát választunk! A memória habból készült párnák antiallergének, különleges belső szerkezetüknek megfelelően az atkák nem kedvelik, nem, illetve alig tudnak megtelepedni bennük. Ha nincs lehetőség a hagyományos párnák hetente történő mosására, akkor mindenkinek azt ajánljuk, hogy próbálja megtalálni a saját maga számára megfelelő formájú és keménységű memory hab párnát, hogy ne atka-tenyészeten hajtsa fejét álomra minden este.
A legeslegfontosabb védvonalunk azonban az ágytakaró, vagy matracvédő takaró lesz!
A matracvédő nem csak arra hívatott, hogy matracunkat a foltoktól, sérülésektől védje – hiszen a huzatokra a garancia a legjobb esetben is csak 24 hónap! -, hanem az atkák távoltartását is szolgálja! Érdemes olyan matracvédő takarót beszerezni, ami több rétegű, a lényeg ugyanis az, hogy a testünkről lehulló miniatűr bőrdarabokat megakadályozzuk abban, hogy átjussanak a matracvédőn keresztül a matracba. Amennyiben sikerül megakadályozni ezt, akkor számolhatunk azzal, hogy az atkák sokkal kevésbé – mert mint az elején kifejtettük, az atkák kiirthatatlanok – fognak megtelepedni ágyunkban, hiszen ott nem találnak majd élelemforrást. A matracvédő mosása szintén hetente javasolt, ahogy a napon való szellőztetése is!
Elmondható, hogy az atkák jelenléte természetes, hiszen amióta ágyunk van, ők benne élnek, jelentőségük azonban a technika fejlődésével és a modern élet velejáróival egyre erősödik, más allergiákkal együtt, vagy az asztmára való hajlam esetén, azonban komoly gondot okozhatnak, ezért érdemes felvenni velük a harcot, főleg, hogy nem is anyagi ráfordítást kíván, sokkal inkább odafigyelést és tervezést.

Sok sikert az atkamentes környezet kialakításához!