Milyen matracot vegyek?
Válassz ideális matracot - új gerincet ugyanis nem kaphatsz boltban!
A következőkben nemcsak a matractípusokról, azok előnyeiről és hátrányairól ejtek majd szót, hanem teljes matracvásárlási kisokost adok a kezedbe. Ha ezeket a tanácsokat betartod, várni fogod az estét, mert az éjszakáid pihentetőbbek lesznek, az álmod pedig nyugodtabb.
Miért merek egy ilyen nagy és komoly témát megírni?
Könyvtárnyi szakirodalom átrágása, 10 matrackereskedelemben töltött év és több, mint 13 ezer matrac értékesítése közben szerzett tapasztalat alapján írtam ezt a tanulmányt. Minden benne van, amit a matracvásárláshoz tudnod érdemes.
Miért fontos a kényelmes matrac és a jó minőségű alvás?
Fórumokat böngészgetve olvastam egy nagyon találó véleményt arról, mekkora jelentősége van a minőségi alvásnak mindennapjainkra.
Valahogy így szólt:
„Úgy találtam, az alvás mindennek az alapja, a megfelelő alvástól jobb ember lettem, jobb apa, férj és alkalmazott. Kevés alvás mellett jobb esetben valahogy csak túlélem a napot, rosszabb esetben pedig ingerlékeny se**fejjé változok”.
Tényleg ennyi minden múlhat egy kényelmes matracon… Valóban, a kényelmes és gerincet jól alátámasztó matrac, az általa biztosított megfelelő minőségű és mennyiségű alvás egyszerűen jobbá teszi életminőségünket. Ennek hiánya nagyon veszélyes fizikai és mentális bántalmakat okoz: hát és derék fájdalom, nagyobb hajlam a szív és érrendszeri megbetegedésekre, elhízás, ingerült, vagy akár agresszív viselkedés, csökkenő libidó és termékenység, magas vérnyomás és a 2-es számú cukorbetegség kialakulása, korai öregedés, memória zavarok, gyenge immunrendszer és betegeskedés.
Még manapság is az egészséges életmód mostohagyerekének tarthatjuk az alvást. Lapozz csak fel az egészséges életmóddal foglalkozó magazinokat. Mást sem olvasni bennük, mint fogyókúrás tippeket, és azt, hogyan lesz kockás hasad nyárra, vagy hogyan tüntesd el a narancsbőrt.
Arról az alvásról, amely jobb közérzetet és sikeresebb életet jelenthet, egy szó sem hangzik el…
A matracokat forgalmazó amerikai "Casper" nevű cég vezérigazgatója, Philip Krim ezt így fogalmazta meg:“Megfigyeltük, hogy mindenki zöld gyümölcslevet iszik, és íróállványokon dolgozik, hogy egészséges maradjon, és fokozza a termelékenységet, de az alvás volt az, amit mindenki feláldozott – mondta. Ami még rosszabb, dicsekedtek is vele, milyen keveset aludtak”.
Tekints úgy a matracvásárlásra, mint egy hosszú távú befektetésre az egészségedbe!
Milyen az ideális matrac?
Mióta világ a világ makacsul tartja magát az az elképzelés, hogy a kőkemény matrac a legjobb, ugyanis csak az tudja jól alátámasztani a gerincet, sőt, olyan megfogalmazásokkal is találkoztam már, hogy „földön aludni a legegészségesebb”. Az igazság azonban az, hogy ez a hosszú évek óta beidegződött gondolkodásmód alap nélküli volt. És ezt Jenny McConell, a University Of Melbourne gerincspecialistája is elismerte: „Az orvosok kutatásainak soha nem volt korábban fókuszpontjában az alvás és a matrac kapcsolata.”
2003-ban látott napvilágot egy spanyol tanulmány, mely végül elhozta a paradigmaváltást, és azóta az orvosok ezt iránytűként kezelve ajánlanak matracot pácienseiknek. A 90 napos kísérletben 313 derékfájással küzdő felnőtt vett részt, eredménye pedig teljesen egyértelmű lett: A félkemény matracok a legegészségesebbek, ugyanis ezekkel lehet leghatékonyabban megelőzni a hátfájást.
Gerincoszlopunk három természetes görbülettel rendelkezik. A fordított c alakú homorú hátgerinc 12, a c alakú domború a nyaki gerincszakasz 7, a derék pedig 5, csigolyából áll.
Szakorvosok szerint a félkemény matracok alkalmazkodnak csak igazán hatékonyan ezekhez a természetes gerinchajlatokhoz. Az átlagos testalkatú emberek számára tehát a közepesen kemény matracok nyújtanak pihentető alvást.
A túlzottan kemény matrac: nyomáspontokat képezhet a csípő, derék vagy váll részen, ezek a kemény alátámasztási pontok kórosan deformálják a gerinced (a középső része U alakot vesz fel), és elszorítják a vérkeringésed.
A túl puha matrac: viszont nem tudja megtartani a deréktáji csigolyákat, így teljesen belesüpped a matracba tested.
„A túl kemény vagy túl puha”matrac jelentős feszültséget okozhat a derék csigolyáinak”
(Harry N. Herkowitz (William Beaumont kórház, Ortopédia vezetője)). Vagyis túlterheli az inakat és idegeket a gerincoszlopban.
A keménység és alátámasztás fogalma nem keverendő össze egymással!
Az ideális matrac megfelelő keménységű ahhoz, hogy megtámassza a gerincoszlopod, de annyira lágy is, hogy a tested kontúrját kövesse, és a gerincoszlopod íveit támogassa. Oldalt fekvésnél a vállad és csípőd, háton alvásnál a derekad, illetve a hátgerinced, hason fekvésnél pedig a felsőtested, főleg a derék és a nyakcsigolyáid vannak veszélyben, ezek nyomódhatnak.
A kemény alátámasztási pontoktól és a reggeli, vagy napközbeni hát vagy derékfájdalmaktól tehát a félkemény matrac használatával szabadulhatsz meg a legnagyobb eséllyel.
- >
egészséges gerinctartást biztosít
- >jól szellőzik, ezzel optimális alvásklímát teremt
- >
formatartó és időtálló
Milyen matracot vegyünk?
A matracválasztás szubjektív dolog. Ahhoz hogy ne nyúlhass félre, figyelembe kell venned a testmagasságod, a testsúlyod (és a testalkatod), alvási szokásaid illetve egészségügyi problémáid (pl. porckopás, allergia stb).
Másrészt a matracvásárlás összezavaró élmény is lehet. Ahhoz tudnám hasonlítani, mint ha belépnél egy végtelen labirintusba. Röpködnek az éterben a matrac alapanyagok, a matracmárkák és típusok. Ember legyen a talpán, aki kiigazodik ebben az útvesztőben…
Nézzük át először a főbb matractípusokat, inkább csak úgy rébuszokban, a fő jellemzőket, előnyöket és hátrányokat megemlítve. Hiszem, hogy nincsenek „üdvözítő” matrac alapanyagok, nincs olyan, hogy valamelyik biztosan beválik neked. Azonban vannak praktikusak és kevésbé praktikusak (ezzel meg jó ha képbe kerülsz).
RUGÓS MATRACOK
Alapvetően két típusát különböztethetjük meg a rugós matracoknak a bonellrugós és a táskarugós matracot.
BONELLRUGÓS MATRAC
Bátran kijelenthetjük, hogy egy mára már elavult technológiáról beszélünk. A nagyméretű, spirális rugók egymáshoz illetve egy acélkerethez vannak rögzítve a matracmagban. Mivel önmagában a rugózat nem valami kényelemes, ezért ez még kiegészül valamilyen párnázó, fedő réteggel. Az összefűzött rugók egymással mechanikus kapcsolatban vannak, és ebből ered a bonellrugós matracok legnagyobb gyengesége, a rossz formakövetés (némileg leegyszerűsítve túlzott keménység) és az áthullámzás (ez a matrac síkrugalmas). Emiatt mindig arrafelé lejt a matrac felülete, ahol a nagyobb terhelés éri, így ezen a matracon a melletted fekvő a legkisebb rezdülését is érezni fogod. Ez az alapvető probléma a bonellrugós matracoknál.
TÁSKARUGÓS MATRAC
Más tészta a táskarugós matrac (nevezik zsákrugósnak is), ezt tekinthetjük a bonell továbbfejlesztett változatának. Amiben gyenge volt a bonellrugós matrac, azt kiküszöbölték táskarugós nagy testvérénél. Sok, kisméretű rugóból áll a matracmag, amelyek tasakokba varrva egymástól függetlenül mozognak. A táskarugós matrac ezért pontosan illeszkedik a tested kontúrjához, így hatékonyabban tehermentesíti a csigolyáid. Ennek a matracnak a fekvőfelületén egy pontot benyomva csak maga a pont, és annak egy kis környezete nyomódik be (nincs áthullámzás – ez a matrac pontrugalmas). A rugók száma alapjaiban határozza meg a táskarugós matrac kényelmességét és értékét. Minél több rugó alkotja a matracot, annál kényelmesebb, annál jobb formakövetéssel rendelkezik. Ezt négyzetméterre adják meg, és 200-tól akár 2000-ig is terjedhet. Az ideális rugószámról eltérőek a vélemények.
Mikor ajánlom neked és mikor nem a rugós matracokat?
Ha ragaszkodsz a rugalmas felülethez, és kiválóan átszellőző matracot keresel. Természetesen a kényelmesebb táskarugós matracok közül érdemes választanod (a bonell rugósakat meg felejtsd el). A táskarugós matracok számtalan kényelmi fokozatban megtalálhatók a matracboltokban, így könnyen kiválaszthatod a számodra legideálisabb keménységet. Tudnod kell, hogy kezelhetőség szempontjából a táskarugós matrac nem igazán praktikus, elég masszív és nehéz. Ezzel számolnod kell a matrac szállításakor és a matrac forgatásakor (forgatás hiányában, a nehezebb testrészeknél kiteknősödhet matracod). Sokan a rugós matrac előnyének tartják a tartósságot. Bár az acélrugózat tényleg időtállóbb lehet, mint bármelyik habanyag, miután azonban a rugók között és felett elhelyezkedő habanyag tönkremegy, elveszti a korábbi komfortját.
És van itt még valami… ár-érték arányban a táskarugós matracok nem kelhetnek versenyre a habmatracokkal. Ökölszabályként elmondható, hogy ugyanannyi pénzért egy jobb, magasabb komfortfokozatú habmatracot kaphatsz.
HABMATRACOK
Sokféle hab alapanyagot használ a matracipar, ezek közül kettő emelnék ki, melyek előnyös tulajdonságaik miatt a legnépszerűbbek: a hideghabot és a memória habot.
HIDEGHAB MATRAC
Bátran kijelenthetjük, a 21. század talán legjobb matracipari alapanyaga a hideghab. Semmi köze nincs a régebben kanapéknál használt habszivacshoz. (Mind az adalékanyagok, mind a gyártástechnológia szempontjából eltér azoktól.) A variálhatóság nagy erénye a hideghab matracoknak, így szinte bármilyen testfelépítésű és alvási szokású ember tetszését megnyerhetik.
Három fő jellemzőjük a keménység, sűrűség és rugalmasság.
A nagyon kemény, merev és teljesen tömör hideghaboktól a félkemény vagy lágy, rugalmas profilozott hideghabokig terjed az a széles paletta, amelyek közül ki- ki megtalálhatja a számára legjobbat. Tehát nem feltétlenül szükséges a gyártónak a hideghabra memória habot tennie, hogy az igazán kényelmes legyen.
Ilyen egy profilozott hideghab matrac
A nagyrugalmasságú, félkemény hideghabok (HR hab) akár a memória habokhoz hasonló kényelmet is adhatnak, csak éppen sokkal jobban szellőznek. A hideghab belsejét ugyanis milliószámra szövik át a mikroszkopikus légcsatornák - egyedül a rugós matracok szellőznek át jobban.
Tehát amikor hideghabot matracot választasz, a keménységre, rugalmasságra és sűrűségre kell figyelned.
A rugalmas kényelmesebb, és optimálisabban támasztja alá a gerinced. Ha még jobb formakövetésre vágysz, akkor válassz profilozottat. A hazai piacon főleg 28-32 kg/m³-es sűrűségű hideghabokkal találkozhatsz, azt javaslom, inkább a sűrűbbek mellé tedd a voksod, és minimum 35-ös, vagy még nagyobb sűrűségűt vásárolj!
MEMÓRIA MATRAC
A memória matracok népszerűsége a mai napig töretlen, olyan kényelmet nyújtanak ugyanis, amire csak nagyon kevés ágybetét képes. A tested súlyára és hőmérsékletére reagálva a különleges memória hab felpuhul, és finoman körbeöleli a tested. Ennek köszönhetően nem alakulnak ki ízületi fájdalmakat okozó nyomáspontok, a természetes gerinchelyzet miatt a csigolyák tehermentesülnek, te pedig zavartalanul alhatsz.
A memória matrac pontrugalmassága a legjobb, így az egymás mellett fekvők biztos nem zavarják egymást, ha időnként átfordulnak éjszakánként. Ez a kiváló nyomásmentesítő anyag tehát a kényelmet biztosítja az alapvetően merevebb és keményebb alátámasztó rétegen (ez lehet valamilyen hab, táskarugózat vagy kókusz is).
A memória habréteg keménységétől, sűrűségétől, vastagságától és a tartóhab minőségétől függ, mennyire lesz kényelmes a memóriahabos matrac. Soha nem értettem, miért forgalmaznak egyesek kimondottan kemény memória habot, mivel ezek lényege pont a puhaság és formakövetés. Az anyagsűrűség nemcsak a memória matrac értékét határozza meg, hanem fontos tulajdonságait is. Magyarországon az 50 kg/m³-es sűrűségű memória matracok a legelterjedtebbek, de egyes lakberendezési áruházak nem ódzkodnak a 30-as habtól sem, illetve a prémium kategória 85-95 kg/m³-es memória matracai is egyre több helyen elérhetők.
Túlzott leegyszerűsítés lenne, ha azt írnám, hogy a sűrűbb memória hab egyszerűen jobb. A memória hab előnyei és hátrányai egyaránt felerősödnek a nagy sűrűségű memória matracoknál. Kényelmesebbek, még kellemesebben ölelnek körbe, és tartósabbak is, viszont még inkább melegszenek, a memória matracokra jellemző besüppedős „mocsárérzés” is jobban érvényesül.
Két tényezőtől függ, milyen vastag memória réteg az ideális. Egy kemény alátámasztó habon lévő, átlagos sűrűségű (50 kg/m³) memória habnak 4-7 cm-es vastagság optimális a megfelelő formakövetéshez. De ha a memória alatti támasztó réteg rugalmas és formakövető, akkor akár a 2-3 centi is elég lehet, a nagy sűrűségű haboknál pedig akár a 8-10 centi vastagok is meg-állják a helyüket.
Mikor ajánlom neked és mikor nem a memória matracot?
Ha egyszerűen egy nagyon kényelmes (alapvetően lágyabb) matracot szeretnél, esetleg ízületi fájdalmaid vannak, sokat forgolódsz éjszaka, vagy reggel hát- vagy derékfájdalmakkal ébredsz. Ágyhoz kötött betegeknél a memória matrac használatával előzhetők meg talán a leghatékonyabban a felfekvéses panaszok. Menekülj viszont a memóriahabos matracoktól, ha izzadós vagy, ha idegenkedsz a „süppedős érzéstől”, vagy ha nem akarsz olyan matracot, mely akadályozhatja mozgást (ezen a felületen a fordulás és a felülés is nehezebb).
"BIOMATRACOK"
Azért tettem idézőjelbe a kifejezést, mert biomatracok valójában nem léteznek. A természetes anyag és a bio anyag ugyanis nem egyezik meg egymással. Vegyünk mondjuk egy párnahuzatot, amely készülhet normál pamut anginból, illetve olyan biopamutból, melynél a gyapotnövényt nem kezelték vegyszerekkel. Csak az utóbbi számít bio anyagnak.
KÓKUSZ MATRAC
A kókusz önmagában nem használható fel alapanyagként, viszont még támasztó rétegként is fényévekre elmarad például a hideghaboktól. A kókusz betonkemény, ha meg nem elég vastag, könnyen megtörhet. Memória habbal és latex anyaggal is kombinálják, hogy a kőkemény felületet egy kicsit elviselhetőbbé tegyék. Azonban egy memória-kókusz matrac még mindig elmarad egy memória-hideghab matractól érzetre.
LATEX MATRAC
A kaucsukfa tejéből vulkanizált és habosított latex alapanyag kiemelkedő rugalmassággal, formatartással rendelkezik. Ha a latex matracok többsége ugyan nem is teljesen természetes, ettől függetlenül nagyon kényelmesek. Rugalmasak és jó formakövetésük miatt hatékonyan tehermentesítik a csigolyákat. A latex matrac sokféle keménységben készülhet, ezért komfortrétegként is funkcionálhat, de csak latexből készülő matracok is találhatók a matrac piacon.
Mikor ajánlom neked és mikor nem a biomatracokat?
Ha kellemesen visszarugózó, kényelmes matracot szeretnél, mely prímán idomul testedhez, akkor a latex matracokkal érdemes próbálkoznod. A habmatracok mellett ezekkel lehet hatékonyan enyhíteni a hátfájdalmak tüneteit is. A sűrű latexből készülő matracok formatartása, időállósága szintén kiemelkedő. Hátrányuk, hogy nagy fajsúlyuk miatt bitang nehezek, ezért mozgatni vagy átforgatni ezeket nem egyszerű művelet. A latex matrac szellőzéséről eléggé eltérőek a vélemények. Annyi bizonyos, hogy a legtöbb latex matrac belsejét átlyuggatják, hogy az így létrehozott szellőzőcsatornákkal optimális ventillációt biztosítsanak.
ZÓNÁS MATRACOK
Mint korábban említettem, az alvás során kemény alátámasztási pontok alakulhatnak ki, melyek egyrészt a gerincfájdalmakért felelősek, másrészt a vérkeringés hatékonyságán is csorbát ejthetnek. Testünknek az egyes pontjain más és más mértékű alátámasztásra van szüksége, testrészeink ugyanis eltérő súlyúak és formájúak. Ezt a célt szolgálja a matracoknál az ergonómiai kialakítás, melynek köszönhetően ezek még precízebb formakövetést biztosítanak, és a gerincoszlopot még hatékonyabban tehermentesítik. A zónás matracok (az 5 és a 7 zóna a lejellemzőbb) keménysége változó: a fejrésztől a láb felé haladva, a vállrészen jobban süppednek, kicsivel keményebb alátámasztást nyújtanak a deréknál.
A habmatracoknál a matrac rétegeinek különféle vastagsága, illetve a profilozás, latex matracoknál a magot keresztülszövő csatornák átmérője és mennyisége, táskarugós matracoknál pedig a rugók száma, átmérője és vastagsága alakítja ki a zónákat.
MATRACKEMÉNYSÉG ÉS TESTSÚLY
A legfontosabb – ahogy szakemberek is sokszor hangsúlyozzák –, hogy a keménység és alátámasztás nem ugyanazt jelenti! Kőkemény matracok senkinek sem javallottak! Olyan keménységű matracot kell válassz, amely lehetővé teszi gerinced természetes alakjának alátámasztását. Persze van összefüggés a matrac keménysége és testsúly között: a nagyobb súlyú (100-110+) embereknek nagyobb eséllyel felelhetnek meg a keményebb matracok is, a pehelysúlyúak pedig a lágyabbakon is elvannak.
Dr. Raymond Hall gerincorvos az 50 kiló alattiaknak puha vagy extra lágy, az 50-90 kiló közöttieknek félkemény, a 90 kiló felettieknek pedig kemény matracokat ajánl. (Szerintem téved, én 105 kiló vagyok és meghalnék egy kemény matracon). Viccet félretéve: az amerikaiaknál teljesen mást jelent a kemény matrac. Ők nem arra a kazánlemezre gondolnak, amire itthon mondjuk, hogy kemény.)
Ettől függetlenül nem gondolom azt, hogy ez, és az ehhez hasonló irányelvek mindenkire és minden esetben érvényesek lennének, annyi mindentől függ ugyanis, milyen keménységű matracon tudod kipihenni magad. Testalkatod pl. milyen széles a medencecsontod, az alvóhelyzeted, de még a korod is nagyban befolyásolja azt. Ha normál testalkattal rendelkezel, a félkemény matracok támasztják majd alá gerincoszlopod.
Hogy válaszd ki a megfelelő keménységet?
Nem tehetsz mást, mint hogy felkerekedsz, elmész a matrac szaküzletbe és kipróbálod a kiszemelt matracokat. Ezután tudod csak eldönteni, milyen keménységű lenne a legjobb számodra.
Milyen vastag legyen a matrac?
Az optimális matracvastagság is több mindentől függ, minél „emberesebb” valaki, annál vastagabbat érdemes választania, az ugyanis tovább húzza majd, illetve az sem mindegy, milyen ágyrácsot használ, valamint a matrac alapanyagainak minősége és keménysége is meghatározó lehet. Normál súlyú felnőttek számára én minimum 17-18 centis matracot szoktam javasolni, ez már elegendő lehet, hogy testet alátámassza, és ne érezzük magunk alatt az ágybordákat. A közepesen kemény, 18 cm vastag matrac alá nem szükséges rugalmas ágyrácsot helyezni, bőven jó lehet a merev ágyborda. Másrészt a vastagabb matrac tartósabb is valamivel a vékonykánál, hiszen több anyagot tartalmaz.
Matrac és alváspóz
Alvásszakemberek egyértelműen a háton illetve oldalt fekvést tartják egészségesnek, tehát ha teheted, próbáld meg így álomra hajtani fejed. Természetesen mindkettőnek vannak azért hátrányai, de így is klasszisokkal jobbak, mint a hason alvás. Ahogy nincs „üdvözítő” matrac alapanyag, úgy nincs ilyen alvási helyzet sem. Tehát a saját alváspózodhoz illő matracot és kiegészítőket kell választanod ahhoz, hogy jól kipihend magad.
Háton alvás
A gerincednek a háton alvás lehet a legkényelmesebb, ugyanis ekkor érheti a legkevesebb terhelés, ekkor a legjobb a súlyeloszlás. Ráadásul a gyomorégés és reflux tünetei ebben a helyzetben is megelőzhetők (ehhez azonban a fejnek kicsit magasabban kell elhelyezkednie, mint a gyomornak). Háton fekvéshez használhatsz félkemény, de akár egy viszonylag keményebb matracot is (a beton keménységűtől itt is óvva intelek!). Háton fekvésnél a térded alá tegyél egy lapos párnát, mely tehermentesíti a deréktáji csigolyákat, illetve olyan párnát rakj a fejed alá, amely nem deformálja a nyakcsigolyáid.
Ugyanakkor hátrányai is vannak ennek az alvóhelyzetnek, nem véletlen, hogy a felmérések szerint csak az emberek 20-30%-a alszik így. A légzési problémák, a horkolás és apnoé (légzéskimaradás) ugyanis a háton alvókat érinti a leginkább.
Oldalt alvás
Az oldalt alvással is hatékonyan tehermentesítheted a gerinced, amely így természetes pozitúrában regenerálódhat. Csak egy olyan félkemény matracot kell használnod, mely ideálisan engedi benyomódni vállad, csípőd és a derekad, hiszen ekkor lesz csak egyenes a gerinctartásod. Célszerű lapos párnát tenni a térdei közé, hogy ne csússzanak el egymásról, ne keletkezzen feszültség az ágyéki csigolyákban, és a keresztcsont szimmetriában maradjon.
Hason alvás
A hason alvás azért a legelőnytelenebb, mert szinte az egész gerincszakaszt túlzott terhelés alá helyezheti, különösképpen a derék és nyakcsigolyákat. Az emberek mindössze 10-20%-a alszik hason. Azért is problémás a hason fekvés, mert csak a fejet elfordítva lehet elaludni, aminek köszönhetően a nyakcsigolyák biztosan deformálódnak. Ha nem tudsz máshogy elaludni, rakj egy vékony párnát a csípőd és a hasad alá.
Speciális gerincproblémák
Ízületi gyulladás, oldalirányú gerincferdülés és reuma esetén mindenképpen kerüld a csigolyáid feszülését okozó kemény matracokat. Amennyiben csontízület-gyulladás kínoz, a magzatpóz (oldalt fekvés felhúzott lábakkal) és a félkemény matracok jelenthetnek gyógyírt. A nyáktömlő-gyulladás szintén félkemény matracot kíván, mely megakadályozza a nyomáspontok kialakulását. Aludj oldalt, lábaid között lapos párnával, ha csípőfájdalmak keserítik az életed.
Ha paracentrális porckorongsérvben szenvedsz, szintén a hason alvás javallott, a foraminálisban pedig a magzati póz jelenthet kiutat a fájdalmakból.
AMIT NEM LEHET KIHAGYNI:
A MATRACPRÓBA!
A jó matrac hosszú távon befektetés az egészségbe, ezért szánj elegendő időt az számodra ideális matrac kiválasztására. Biztos kézzel, jól választani pedig csak a kipróbálással fogsz tudni. Én nem vagyok híve a „menjünk el minden matracüzletbe, és próbáljuk ki mindegyik matracot” elvnek, a matracok jelentős része kis túlzással pepitában ugyanaz. Sőt, matracértékesítés közben azt tapasztaltam, minél többre fekszik rá a vásárlóm, annál inkább összezavarodik. Ha betérsz egy matrac szaküzletbe kb. 3 matrac fajtát érdemes kipróbálnod alapanyag és keménység szerint.
Mennyi ideig és hogyan kell próbálni?
Vannak olyan szakemberek, akik 10-15 percet mondanak. Ennyi is elég lehet, de szerintem azért próbálj meg kicsivel több időt rászánni (volt olyan vásárlóm, aki közel 10 alkalommal volt benn az üzletben, és órákig a matracon fekve olvasott, ez talán már egy kicsit túlzás).
A matracot abban a pózban próbáld, ahogy otthon aludni szoktál (ha forgolódni szoktál, akkor mindenhogy). Vidd magaddal a kedvenc párnád, vagy kérj az eladótól egy ahhoz hasonlót.
A bemutató matracok valószínűleg nem egy napja vannak kirakva a szak-üzletben, ezért számíts arra, hogy a vadi új matracod kicsomagolás után azért némileg keményebb lesz, az idő során majd hasonlóra puhul. Ha nem kimondottan vastag a kiszemelt matrac (mondjuk 14-15 cm) akkor tudd meg, hogy milyen ágyrács van alatta, mert lehet, hogy az otthoni rugalmas vagy éppen kemény ágybordákon neked másmilyen érzés lesz majd.
A matrac mellé járó szolgáltatások
Mint minden másnál, matracvásárlásnál is nagy figyelmet kell arra fordítani, milyen további támogatást, extrákat kaphatsz a forgalmazótól matrac mellé, ami megerősíthet, hogy tényleg jól választottál! Például a vákuumcsomagolt matracoknál (ezek úgy néznek ki, mint egy hatalmasra nőtt kapszula, főleg habmatracok) gyakran ingyenes kiszállítást is igénybe vehetsz, sőt egyes forgalmazók elviszik a régi matracod is.
Még a legkomolyabb gyártók is csak akkor vállalnak garanciát a termékükre, ha abban minimum 2 cm mély látható gödör van, ez viszont nem fog előfordulni…
1-2 éjszaka után nem derül ki az új matracodról, hogy ténylegesen rád szabták-e, erre legalább 1 hét kell (hogy betörjön a matrac). Ha például évek óta egy kifeküdt matracon fekszel, és gerinced megszokta azt, akkor idő kell, hogy az új matracot kényelmesnek érezd.
Vagyis: a matracválasztás egy kicsit mindig lutri…
Erre találták ki a csere-, illetve pénzvisszafizetési garanciát. A kettőt nem szabad összekeverned, előbbi azt jelenti, hogy a kényelmetlen matrac helyett másikat választhatsz az üzletben. Utóbbi pedig részbeni vagy teljes pénzvisszafizetést ígér. Ezt általában feltételekhez kötik (nem viheted vissza piszkosan, sérülten a matracot, ezért matracvédő lepedőt kell hozzá vásárolnod), ritkább esetben viszont akár feltétel nélkül is megkapod.
Hol vásárolj matracot?
Matracot érdemes szaküzletben venni.
Itt ugyanis szakszerű kiszolgálást kaphatsz, hozzáértő eladók segítenek az ideális matrac kiválasztásában. A szakboltban nemcsak addig foglalkoznak veled, amíg ki nem lépsz az ajtón, (feltételekkel vagy feltételek nélkül) plusz szolgáltatásokat is kaphatsz új matracodhoz (kiterjesztett garancia, csere vagy pénzvisszafizetési garancia). Ezekre egy lakberendezési áruházban nem nagyon számíthatsz…
Az online vásárlás nagyon kényelmes ugyan, de ilyenkor nincs lehetősége a matrac próbára, tehát csak akkor vásárolj matracot neten keresztül, ha pénzvisszafizetési garanciát adnak hozzá.
+ 1 tipp: Védd meg a befektetésed matracvédő lepedővel!
Korábban már írtam, hogy az új matrac normális esetben 7-8 évig biztosítja egészséges és pihentető alvásod. Gondoskodj róla, hogy idő előtt ne kopjon szét huzata, ne piszkolódjon, és ne váljon atkatemető belőle (az asztmás és allergiás panaszok többségéért az atkapiszokban található fehérje a felelős). A magas hőfokon mosható matracvédő jó szolgálatot tehet matracodnak.
+ még 1 tipp: Mikor kell új matracot vásárolnod?
De mikor érett meg a matrac a cserére?
Ha reggel ébredés után fáj a hátad vagy a derekad, ha kevesebb az energiád és ingerültebb vagy nap közben, mint általában, ha gyakran forgolódsz éjjelente, matracod megérett a cserére. Ha szeretnéd ezeket inkább megelőzni, akkor legkésőbb 8 év után ejtsd meg a cserét.
Ha bármilyen további információra lenne szükséged a matracokkal kapcsolatban, akkor keresd a legközelebbi Matrackuckó üzletet!
Vagy foglalj matracpróba időpontot
Aludj jól, ébredj vidáman!